Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu od 2002. godine provodi nacionalni program stalnog stručnog usavršavanja knjižničara. Program "Centra za stalno stručno usavršavanje knjižničara" realizira se u suradnji s projektnim partnerima te županijskim matičnim knjižnicama diljem Hrvatske. Projekt "Centra za stalno stručno usavršavanje knjižničara" dobiva potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske.
U svjetlu europskih reformi visokog obrazovanja te nastojanju harmonizacije europskog visokoobrazovnog prostora, pristupit će se nadogradnji dijela programa "Centra za stalno stručno usavršavanje knjižničara" s ciljem uvođenja akreditiranog programa cjeloživotnog učenja knjižničara u Republici Hrvatskoj.
U pripremnoj fazi projekta odlučujuće je provesti program osposobljavanja članova tima o ishodima učenja. Članovi projektnog tima sudjelovat će na međunarodnim radionicama i seminarima (training the trainers) o ishodima učenja te cjeloživotnom učenju u zemljama EU.
Članovi projektnog tima će, nakon odslušanih radionica, organizirati osposobljavanje predavača u Centru za stalno stručno usavršavanje knjižničara za izradu programa cjeloživotnog učenja knjižničara temeljenog na ishodima učenja, a u cilju primjene sustava bodovanja programa stručnog usavršavanja.
Planirana su dva stručna skupa. Prvi stručni skup namijenjen je za osposobljavanje predavača u Centru, a prisutnima će se prenijeti iskustva koja su stekli članovi projektnog tima o ishodima učenja, primjeni bodova i uspostavljanju fleksibilnih putova učenja u knjižničarstvu. Svoja iskustva u uspostavljanju kvalifikacijskog okvira za područje knjižničarstva prenijet će nam svjetski priznata stručnjakinja, gospođa Marion Huckle, voditeljica stručnih kvalifikacija i stručnog usavršavanja u CILIP-u, udruženju knjižničara i informacijskih stručnjaka iz Velike Britanije. Predavači će u određenom roku preoblikovati svoje tečajeve u skladu s očekivanim ishodima učenja. Sustav bodova treba izraditi tako da bude mjera učenja i osnova okvira za vrednovanja postignuća i polazište za napredovanje u struci.
Na drugom, završnom skupu predstavit će se strategija uvođenja ishoda učenja u program cjeloživotnog učenja knjižničara te prijedlog modela cjeloživotnog učenja utemeljenog na ishodima učenja. Na završnom skupu predviđa se i sudjelovanje predstavnika knjižnica (poslodavaca), financijera i osnivača Centra.
Od projektnih aktivnosti izdvajamo provođenje ankete o usklađenosti studijskih programa, programa stalnog stručnog usavršavanja knjižničara i potreba poslodavaca, te izrade završne publikacije o cjeloživotnom učenju knjižničara.
Realizaciju projekta osiguravaju stručne kompetencije članova projektnog tima, a kako bi se navedeni ciljevi što kvalitetnije i uspješnije proveli pozivamo sve relevantne suradnike da se priključe raspravi te sudjeluju u aktivnostima projekta.
|