Zbirka službenih publikacija
ponedjeljak – petak 8.00 – 21.00
subota 9.00 – 14.00
Telefoni
+385 1 616 4004
+385 1 616 4003 (Čitaonica)
Zbirka službenih publikacija utemeljena je kao dio Studijske biblioteke radi izgradnje slobodnoga pristupa građi kao potpora međunarodnim studijima. Početkom 90-ih godina 20. stoljeća prerasta u Zbirku službenih publikacija radi nabave, obradbe, pohrane i davanja na korištenje službenih publikacija. Hrvatske službene publikacije predstavljaju najvrjedniji dio Zbirke.
Svrha
Kao središnja i najveća zbirka službenih publikacija Republike Hrvatske, stranih država i međunarodnih organizacija svrha joj je prikupljanje, obrađivanje, pohranjivanje i osiguravanje dostupnosti službenih publikacija i informacijskih izvora te dosljedna provedba zakonskih odredaba o obveznome primjerku.
Cjelovito okupljanje službenih publikacija sa slobodnim pristupom građi predstavlja bitnu potporu sveučilišnoj zajednici u nastavno-istraživačkome radu, kao i osiguravanje dostupnosti službenih informacijskih izvora široj korisničkoj populaciji.
Definicija
Službenim publikacijama, prema Zakonu o knjižnicama, smatraju se one publikacije što ih izdaju tijela državne vlasti, odnosno tijela lokalne samouprave i uprave kao svoja službena izdanja. Prema IFLA-inoj definiciji, službene publikacije određene su samo prema vrsti nakladnika/izdavača, a misli se na službena tijela bez obzira na predmet, sadržaj ili oblik publikacije.
Fond
Prema vrsti službenih publikacija fond okuplja:
- službena glasila, časopise, serijske publikacije, biltene, sažetke i priopćenja za tisak
- zakone, ugovore i međunarodne ugovore
- državni proračun
- sudsku praksu
- nacionalne razvojne planove i programe
- izvješća, prijedloge i mišljenja državne uprave
- radove i dokumente Hrvatskoga sabora
- pozadinske dokumente o politikama ili prijedlozima zakona koji su dostupni javnosti
- strateške dokumente izdane od tijela državne vlasti
- strategije, analize, istraživanja, norme, preporuke, upute, smjernice, studije, savjetodavnu, popularnu i promidžbenu literaturu izdanu od službenih tijela
- službenu statistiku: ekonomske i financijske pokazatelje, uključujući nacionalne proračune, demografske pokazatelje, inozemnu i hrvatsku trgovinu, prijevoz, turizam, poljoprivredu i industriju, uključujući energiju, okoliš, društvene uvjete, rad, stanovanje, zdravstvenu i socijalnu službu, pravosuđe, kriminal, obrazovanje i dr.
- priručnike, vodiče, leksikone i rječnike izdane od službenih tijela
- monografije i studije izdane od službenih tijela.
Prikupljanje
Službene publikacije nabavljaju se uobičajenim načinima izgradnje fonda – obveznim primjerkom, darom, zamjenom i kupnjom. Obveznim primjerkom prikupljaju se dva besplatna primjerka hrvatskih službenih publikacija. Dar kao oblik izgradnje zbirke može biti propisan i ugovorom o depozitu (pohrani). Zamjena i kupnja najčešće su ograničene ponudom i novčanim sredstvima. Prednost u izgradnji fonda čine mrežno dostupni izvori službenih publikacija koji su u pravilu besplatni. Izostanak autorskih naknada za službene publikacije omogućuje izgradnju digitalnih zbirki sukladno potrebama korisnika.
Pristup i korištenje
Cjelokupan fond Zbirke nalazi se u slobodnome pristupu građi i ne posuđuje se izvan Knjižnice. Fond službenih publikacija raspoređen je prema nakladniku, a kao signatura upotrebljavaju se formalne oznake za službene publikacije koje se temelje na organizacijskome ustroju Republike Hrvatske.