Građa Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu predstavljena u sklopu izložbe „Faust Vrančić u kontekstu europske baštine“
U sklopu obilježavanja Europske godine kulturne baštine, 13. studenog 2018. godine u Mađarskoj akademiji u Rimu otvorena je izložba Faust Vrančić u kontekstu europske baštine (Faust Vrančić e la sua eredità europea), koja će za posjetitelje biti otvorena do 7. prosinca. Izložba je organizirana u suradnji Veleposlanstva Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu, Tehničkim muzejom Nikola Tesla i Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti, te Veleposlanstvom Mađarske pri Svetoj Stolici i Mađarskom akademijom u Rimu.
Izložba predstavlja djela hrvatskog polihistora, leksikografa i izumitelja Fausta Vrančića i njegov doprinos znanstvenoj, kulturnoj i vjerskoj europskoj baštini 400 godina nakon njegove smrti.
Na svečanom otvorenju okupljenima su se prigodno obratili ravnatelj Mađarske akademije u Rimu prof. István Puskás, veleposlanik Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici Nj. E. Neven Pelicarić, veleposlanik Mađarske pri Svetoj Stolici Nj. E. Eduard Habsburg-Lothringen, glavna ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu dr. sc. Tatijana Petrić i ravnateljica Tehničkog muzeja Nikola Tesla Markita Franulić.
Prva cjelina izložbe predstavlja djela ovog značajnog hrvatskog humanista, rođenog u Šibeniku 1551. godine. Svojom visokom učenošću i znanstvenim radom u raznim područjima Vrančić se istaknuo kao svestrani renesansni čovjek, homo universalis u svakom smislu, te kao takav djelovao i kao diplomat i biskup. Veći dio života proveo je u Hrvatsko-Ugarskom Kraljevstvu, Habsburškoj Monarhiji te Mletačkoj Republici i Papinskoj Državi. Djelima namijenjenim ujedinjenu duha onodobne Europe, Vrančić je nadišao granice svojeg nacionalnog identiteta, a njegov doprinos razvoju europske znanstvene, kulturne i vjerske baštine ujedinjuje i današnju Europu.
U ovoj cjelini, čija je autorica znanstvena suradnica na Odsjeku za povijest prirodnih i matematičkih znanosti HAZU dr. sc. Marijana Borić, izložena su djela iz bogatog fonda Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu – pretisci Vrančićevog petojezičnog rječnika Dictionarium quinque nobilissimarum Europae linguarum, Latinae, Italicae, Germanicae, Dalmati[c]ae et Ungaricae te djela Machinae novae.
Drugu cjelinu izložbe, pod nazivom Faust Vrančić – Machinae novae u Rimu, osmislio je Ivan Halić iz Tehničkog muzeja Nikola Tesla. Posebno izrađenom replikom pomičnog krova u mlinu, okruženom s deset maketa mlinova, mostova i preša, predstavljeni su izumi i naprave opisani u čuvenom Vrančićevom djelu Machinae novae. Uz makete, izložena su i 22 uvećana crteža iz istog djela te s temom izložbe povezana izdanja iz fonda knjižnice Muzeja.
U sklopu otvorenja izložbe organiziran je okrugli stol o Vrančićevom stvaralaštvu u kojem su sudjelovali ugledni znanstvenici prof. Adriano Papo, iz Centra za jadransko-dunavske studije (Centro Studi Adria-Danubia – CESAD), i dr. sc. Marijana Borić i dr. sc. Anja Nikolić-Hoyt, s Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Okupljenima na otvorenju predstavljena je i virtualna izložba Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu Faust Vrančić, koja je dostupna na hrvatskom i engleskom jeziku.
Izložba je organizirana uz novčanu potporu Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH i Ministarstva kulture RH.
Katalog izložbe na hrvatskom jeziku.
Katalog izložbe na talijanskom jeziku.